Dekoratif Cephe Panelleri

Dekoratif Cephe Panelleri

Eps nin ısı yalıtım özelliği ise “durgun hava” dan gelmektedir. Bilindiği gibi durgun hava bilinen malzemeler içerisinde en ekonomik ve çevre dostu ısı yalıtım malzemesidir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir.

Ürünlerimiz
Dekoratif Cephe Panelleri Kullanım Alanları

  • lsı ve ses yalıtım malzemesi
  • Dış cephe mantolama uygulamalarında
  • Dekoratif Dış Cephe Ürünleri

SENAPOR DEKORATİF DIŞ CEPHE PANELİ KATALOĞU

Kataloğumuzu indirmek için tıklayınız

 

 

EPS Hakkında
EPS Kullanım Alanları Nelerdir?
EPS ürünler, levha, boru veya önceden Şekil verilmiş elemanlar halinde, yapıların ısı ve ses yalıtımında ve ambalaj sanayiinde yoğun bir şekilde kullanılırlar. EPS ürünlerin ayrıca, binalarda duvar malzemesi olarak kullanımından, soğuk hava depolarının yalıtımına, soğuk bölgelerdeki karayolu yapımına, zeminlerin takviyesine, gemiler için can simidi ve can yeleği yapımına kadar sayılması mümkün olmayan; hafifliğin, dayanımın, kolay şekil verebilmenin, kolay uygulayabilmenin ve düşük ısı iletkenliğinin önemli olduğu bütün uygulamalarda sınırsız kullanım alanı vardır.
Malzeme, esnek olan yapısı, darbe emiş özelliği ve mekanik dayanıklılığı sayesinde de bir çok ürünün koruma amaçlı ambalajlanmasında kullanılır ve ürünlerin hasar görmelerini engeller. Ayrıca, hem ısı yalıtım özelliği hem de koruma özelliği sayesinde EPS'in özel tipleri gıda malzemelerinin de ambalajlanmasında kullanılır.
EPS Eğilme Dayanımı Ne Kadardır?
Mineral yünlerinin eğilme dayanımı EN 13162'de sınırlandırılmamıştır. EPS için eğilme
dayanımı EN 13163'te 50-750 kPa olarak verilmekte; XPS'in eğilme dayanımı ise,
EN 13164'te sınırlandırılmamaktadır. Eğilme dayanımının uygulamada anlamlı olması
için, ürünün esneme kabiliyetini gösteren dinamik rijitliliğinin küçük olması gerekir.
Böylece ısı yalıtımının yanında ses yalıtımı da yapabilmesi mümkün olur. XPS esneme
kabiliyeti olmayan bir malzemedir, dolayısıyla EN normunda dinamik rijitliğin ölçülmesine gerek duyulmamıştır. Mineral yünleri ve EPS esneme kabiliyetine sahip, dolayısı ile de ses yalıtım amacıyla da kullanılabilecek malzemelerdir. EPS ses yalıtım levhaları özel olarak üretilirler ve dinamik rijitlikleri 5 MN/m3'ten daha küçük olur. EN normunda mineral yünlerinin dinamik rijitliğin ölçülmesi belirtilmiş, ancak sınır değerleri verilmemiştir.
Su Emme Durumu Nasıldır?
Mineral yünleri, açık gözenekleri sebebiyle, özel olarak tedbir alınmaz ise, su emmeleri çok yüksek malzemelerdir. Kapalı gözenekleri sebebiyle EPS ve XPS'in su emmeleri düşüktür. XPS'in su emme değerleri EPS'den biraz daha düşüktür, ancak belirli yoğunluklarda EPS'nin su emme değerleri XPS'in su emme değerine kadar düşebilir.

YANMA
Eps alev yürüyen ve alev yürümeyen olmak üzere iki tip olarak üretilmektedir. Alev yürümeyen B1 sınıfı hammaddeden üretilmektedir. “EPS’nin parlama noktası 360-370 C0 olup; kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490 C0 ulaşması gerekir. EPS’nin yanması sonucu ortaya çıkan gaz miktarı, ahşap gibi her binada kullanılan bir çok malzemeden daha azdır. Sıcağa karşı dayanımı ise; sıcaklığın derecesine ve süresine bağlıdır. Kısa süreli 100 C0 ye kadar dayanıklı, uzun sürede 75-85 C0 ye, minimumda ise -180 C0 ye kadar kullanılır. Bu nedenle çok soğuk tesisler için de ideal bir malzemedir.

ÖMÜR

EPS, sonsuz ömürlü bir malzemedir. Buna karşılık, bazı kişiler EPS’nin kullanıldığı yerde zamanla yok olduğunu iddia etmektedir. Olayın esası şöyledir: EPS doğru yerde, doğru kalınlık ve yoğunlukta, yapı fiziği ve inşaat kurallarına göre uygulandığı takdirde malzemenin yok olması diye bir şey bahis konusu olamaz.
Buna karşılık sıcak bir bölgede basınç altında (Örneğin bir teras çatıda), şap ve karo tabakalarının altında bilgi eksikliğinden veya ucuz fiyat cazibesiyle düşük yoğunlukta (Örneğin 10 kg/m3) EPS kullanılması halinde, sıcağın ve basıncın etkisiyle EPS yumuşayıp ezilir ve üzerindeki tabakaların çökmesine neden olabilir. Bu gibi yerlerde yüksek yoğunlukta 20-30 kg/m3 EPS kullanılmalıdır. Nitekim Almanya’da 31 yıllık bir teras çatıdan alınan 20kg/m3’Iük EPS malzemesi bilirkişi huzurunda test edilmiş ve malzemenin 31 yıl önceki özelliklerinin değişmediği görülmüştür.